Sobotkova daňová policie: Chceme kobru, jako má Slovensko

Praha – Nedávno nastoupená vláda Bohuslava Sobotky by chtěla vytvořit novou finanční policii. V boji proti daňovým únikům se přitom inspiruje zejména na Slovensku a realizace tzv. kobry by pak mohla vycházet na počátek roku 2015, uvedl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce premiér.

Vznikla by podle něj buď jako zcela nová instituce, nebo by fungovala na základě pravidelné spolupráce finančně analytického útvaru, policie a daňové a celní správy. Koncepci by ministr vnitra a ministr financí měli podle premiéra předložit vládě v průběhu března. Inspirovat by se mohli u slovenské „kobry“. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

„Chtěli bychom takovou českou kobru dohromady i tady u nás. To bude vyžadovat spolupráci policie, daňové správy, celní správy a finančně analytického útvaru… Myslím, že organizačně je to potřeba zvládnout během letošního roku, aby nejpozději od prvního ledna roku 2015 už mohla česká obdoba kobry začít fungovat v terénu.“


Sobotka dodal, že právě Slovensko se v posledních dvou letech stalo lídrem v boji proti únikům u DPH. S fakty se seznámil na nedávné návštěvě našich východních sousedů. U pochybných subjektů tam bývá dokonce zaváděna jistina nebo je některé úřady odmítají zaregistrovat. Ty pak ovšem přicházejí do tuzemska, čemuž chce předseda české vlády zamezit. 

Babiš: Využít se mohou stávající kapacity

Podle Andreje Babiše by přitom nemuselo vznikat nové oddělení, využít by se mohli i stávající odborníci. "Finanční policie může fungovat v rámci ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality). Není potřeba zase zřizovat něco nového," míní ministr financí a předseda hnutí ANO.

Finanční policii jako samostatný útvar zrušil někdejší ministr vnitra Ivan Langer před sedmi lety. Jestli znovu vznikne specializovaný tým, nebo bude vše fungovat na spolupráci FAÚ, celníků a daňové správy, zatím není jasné.

Video Sobotka o boji s úniky
video

Sobotka o boji s úniky

Sobotka o boji s úniky

1602 14

Otázky Václava Moravce

Bohuslav Sobotka: „Některé změny už by měly začít platit od první ledna příštího roku - například zákon o prokazování původu majetku nebo snížení limitu pro bezhotovostní platby.“ 

Takovéto změny by měly podle premiéra přinést do státní pokladny řádově miliardy. Za další dva roky pak chce kabinet zlepšit výběr daní už o desítky miliard korun. Konkrétně díky plánovanému zavedení systému elektronické evidence plateb.


Češi podle Nejvyššího kontrolního úřadu dluží státu na daních skoro 150 miliard. Lepší výběr by měla vedle policejního dohledu přinést i další kontrolní opatření. Sobotka zdůraznil, že v první řadě je potřeba plná elektronizace u evidence plátců DPH. Pokud by například požadovali někteří podnikatelé nebo společnosti vyplatit odpočet, museli by předložit kompletní historii výdajových a příjmových faktur.

Jak to funguje na Slovensku?

Podle vyjádření slovenského předsedy vlády Roberta Fica ze září roku 2012 zabránily slovenské orgány daňovým únikům v hodnotě 21 milionů eur (v přepočtu přes 576 milionů korun). Ty si jako nadměrný odpočet DPH od státu žádaly firmy, které prováděly fiktivní obchody, uvedla slovenská agentura SITA. Tenkrát kobra zasahovala jen pár měsíců. 

Za celý loňský rok pak tým složený ze slovenské policie, pracovníků finanční správy a zástupců prokuratury zachránil před daňovými podvodníky celkem 94,2 milionu eur, tedy více než 2,5 miliardy korun.