Hrad + zámek = Buchlovice

Buchlovice - Městys Buchlovice se může pochlubit hned dvěma turistickými lákadly - hradem Buchlov a barokním zámkem Buchlovice. Kvůli komplexu s francouzskou i anglickou zahradou musely z jižní části Buchlovic zmizet některé zemědělské usedlosti. Dnes je zámek pro místní důležitým zdrojem příjmů a sezóna, která už klepe na dveře, přiláká každoročně desítky tisíc návštěvníků.

„Já už jsem tady poněkolikáté, jezdím sem pravidelně. Byli tady bílí pávi, albínští, kteří jsou ve znaku buchlovských pánů, ale nevím, kam zmizeli. Jinak je tady pěkná sbírka stromů, takové menší arboretum, a pěkný parčík,“ ohodnotil buchlovický zámek jeden z jeho pravidelných návštěvníků.

Schůzka na zámku v Buchlovicích

Zámek BuchloviceBuchlovický zámek se stal v době rakouského mocnářství rezidencí vysokého politika Leopolda II. Berchtolda. Ve dnech 15. a 16. září 1908 umožnil v Buchlovicích tajné jednání rakousko-uherského ministra zahraničí Aloise Lexy Aehrenthala a jeho ruského protějšku Alexandra Petroviče Izvolského. Předmětem schůzky byly poměry na tehdejším Balkáně, o který jevily obě mocnosti zištný zájem.

Výsledek buchlovického jednání se dostavil již po několika dnech. Došlo k rakouské anexi území Bosny a Hercegoviny, která stála na počátku řetězce osudných událostí, jež vyvrcholily vypuknutím první světové války v létě 1914.

Zdroj: Zámek Buchlovice


První zmínka o Buchlovicích připadá na rok 1207, o něco později se datuje i vznik hradu Buchlova na blízkých kopcích. Naproti Kapli sv. Barbory stojí středověký hrad s mnoha gotickými reprezentačními sály. Jeho první soukromí majitelé byli Žerotínové. Naposledy hrad Buchlov vyhořel ještě v roce 1931. Pro nadcházející sezónu, která odstartuje v dubnu, se turisté mohou těšit na novou prohlídkovou trasu okolo hradního komplexu.

„Teď začínáme finišovat přípravu sezony, natírají se podlahy voskem, aby vydržely zátěž zhruba 60 tisíc návštěvníků, pak se začne leštit nábytek, instaluje se keramika a sklo,“ popsala jednotlivé kroky přípravy správkyně depozitáře Libuše Mikulová. V prostorách hradu se objeví také nová kostra koně, a ne ledajakého. „Tento kůň byl jedním z oblíbených koní Zikmunda Berchtolda. Vsadil se, že se svým koněm předběhne vlak, tuto sázku vyhrál, ale svého koně uhnal tak, že pošel,“ svěřila se vedoucí návštěvnického provozu Marcela Jošková.

Že je městys Buchlovice na výletnících závislý, dokazuje i celá řada restauračních zařízení, která v zimním čase zejí prázdnotou. Zatímco v létě přijde na polední menu do jedné restaurace i stovka turistů, v únoru je to maximálně desítka.

/*json*/{"map":{"lat":49.08298891453668,"lng":17.44204316403806,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":49.08437913294437,"lng":17.33865737915039,"type":"","description":"Buchlovice"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/