Vítkovice chtějí zásobovat britské jaderné elektrárny

Ostrava - Strojírenský koncern Vítkovice Machinery Group otevře pravděpodobně ještě letos obchodní zastoupení ve Velké Británii. Má zájem mimo jiné o zakázky pro tamní jaderný program. Ředitel společnosti Jan Světlík dnes o tom jednal s britským ministrem obchodu a investic Ianem Livingstonem, který přijel na prohlídku továrny.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Zátorský

Vítkovice Machinery Group a jeho subdodavatelé chtějí dodávat Británii vysoce jakostní komponenty pro energetický průmysl, ale mají zájem i o jadernou energii. Velká Británie má totiž v plánu vybudovat deset jaderných elektráren, v posledních měsících seznamuje potencionální dodavatele s podrobnostmi jednotlivých projektů. „Myslím si, že to je opravdová příležitost. Stavíme nové jaderné reaktory a sháníme nové partnery,“ potvrdil Lord Ian Livingstone.

Opravdová příležitost, říkají Britové

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové


Obchodní ředitel Vítkovice Machinery Group Břetislav Nitka uvedl, že skupina už prezentovala své špičkové technologie a komponenty i v Londýně. „Jsme výrobci metalurgie, komponentů, ze kterých se dají dělat určité části pro jadernou energetiku,“ podotkl Nitka.

Strojírenská skupina, kterou tvoří přes třicet společností s osmi a půl tisíci zaměstnanci, loni exportovala výrobky za asi dvanáct miliard korun. „Letos chceme vývoz celkově zvýšit nad hranici třináct miliard korun a prostor vidíme mimo jiné právě na britských ostrovech,“ prohlásil Nitka.

Video Vítkovice Machinery Group otevře pravděpodobně ještě letos obchodní zastoupení ve Velké Británii
video

Vítkovice Machinery Group otevře pravděpodobně ještě letos obchodní zastoupení ve Velké Británii

Zakázky za stovky milionů

V minulosti se export vítkovické skupiny do Británie orientoval především na dodávky výkovků z ocelárny a kovárny a dodávky ocelových lahví pro průmyslové použití. Dodávky na ostrovy ale nepřesáhly několik procent produkce vítkovických strojíren. Teď by mohlo jít o zakázky za stovky milionů korun.

Hledání trhů v nových zemích bude pro průmysl v celé republice stěžejní. Jak potvrdil Nitka, i Světlíkovy Vítkovice kvůli krizi na Ukrajině přerušily rozjednané projekty do petrochemie.