Zemědělci sázejí brambory. Kvůli suchu možná podraží

Troskotovice – Celý hektar půdy dnes vyjeli osázet zemědělci z Troskotovic bramborami. Ty letos díky teplému počasí vysadí o měsíc dřív, s pracemi už začali drobní soukromníci a přidávají se už i větší zemědělská družstva. Všichni se ale shodují na tom, že brambory možná budou letos dražší – jejich úrodu může ohrozit sucho.

První české brambory by mohly být na trhu už na přelomu května a června. Důležité je, aby bylo dobré počasí – úrodu by mohlo ohrozit extrémní sucho, nebo naopak extrémní vlhko. „Loni byly brambory malinké, zájem byl přesto velký, lidé brali, co bylo. Letos byla zima mírnější, mohli jsme vyrazit dřív, není to ale žádná výhra. Brambory jsou sice v zemi, záležet ale bude na počasí. Trápí nás teď ranní mrazy,“ popsal situaci zemědělec Luděk Juriga z Troskotovic.

Pěstování brambor je podle něj náročné, hlavní roli při něm hraje počasí. „Osazujeme stejně jako loni asi sto hektarů. Cenu ovlivní i dovoz z Egypta,“ řekl Juriga. Koncem května nebo začátkem června by už lidé mohli mít letošní rané brambory na talíři. „Jestli ale budou pokračovat sucha, kdo ví, jak to dopadne,“ dodal posmutněle Juriga.

„Sázíme velmi ranou odrůdu na 18 hektarů, celkem osadíme 158 hektarů. Je to výrazně dřív, jindy začínáme až po svatém Josefu 19. března,“ prohlásil zemědělec Milan Fajmon z Hrádku. Nesmí podle něj mrznout ani být sucho. „Předpokládáme, že po atypické zimě by už mrazy neměly být. Kolem 25. května by už mohly být nové brambory,“ uvedl Fajmon. „Brambory jsou náročná plodina. Konkurují jim bioplynové stanice, dovozům se neubráníme,“ varoval.

Zatím nechtějí zemědělci ani spekulovat o cenách. Farmářská cena brambor se teď pohybuje okolo 6,50 korun za kilogram, stejnou cenu dostávají i pěstitelé v Německu. V obchodech se ale cena vyšplhá až na 17 korun. „Dřív mohlo být pěstování raných brambor výhodné, teď jsme ale v EU a v době, kdy začínáme sázet, dovážejí se sem brambory z Řecka, z Malty nebo z Afriky. Podmínky jsou nesrovnatelné. Každým rokem se kvůli tomu zmenšují plochy, pěstitelé to omezují,“ vysvětlil předseda Agrární komory Jihomoravského kraje Václav Hlaváček.

Úrodu ohrožuje sucho

První brambory nejranějších odrůd zemědělci sází už od konce února na Vysočině nebo v Polabí – tedy o tři týdny dřív, než v jiných letech. Kromě brambor se už díky teplému počasí začala sít i mrkev, petržel nebo hrách. Přestože zemědělci začali o měsíc dříve, sklizeň se urychlí zhruba jen o dva týdny. Například na sázení zelí nebo jiných druhů zeleniny je ale stále brzo.

Z teplé zimy zemědělci radost nemají. Znamená totiž více škůdců. Když je zima tuhá, bývá jich mnohem méně. Velkou nevýhodou letošní zimy bylo podle zemědělců hlavně sucho – promítnout by se mohlo do úrody i do cen brambor a dalších plodin.

Loni byla kvůli špatnému počasí produkce brambor oproti jiným rokům nižší zhruba o pětinu. V roce 2013 se v Česku sklidilo téměř 650 tisíc tun brambor – včetně těch, které vypěstovali zahrádkáři. Této plodiny ale celkově ubývá. Zatímco v roce 2000 brambory zabíraly 69 tisíc hektarů polí, loni to bylo jen něco přes 23 tisíc hektarů. Zahrádkáři pěstují brambory na víc než šesti tisících hektarech.

Loni brambory zdražily nejvíc

Čeští zemědělci upřednostňují před bramborami méně náročné plodiny jako obilí nebo řepku. Na polích letos zřejmě přibude kukuřice, loni jí totiž bylo málo na výrobu bioplynu. Jen na Vysočině funguje šedesátka bioplynových stanic.

Brambory nad zlato

Bramborářské dnyBrambory loni podražily nejvíc ze všech potravin. Ještě v prosinci 2012 stál v obchodech dvoukilový balík brambor v průměru 21,40 Kč, na konci loňského roku už 37,10 Kč. Úroda brambor totiž byla loni jedna z nejnižších, jakou zemědělci pamatují.