Výstavou Aleše Hudečka vysílá divadelní galerie zprávu o malbě

Ostrava - Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě je známé svou špičkovou operou, od loňského podzimu čeká návštěvníky umělecký zážitek i mimo jeviště. Ve foyeru je nová galerie, ve které divadlo v čele s ředitelem Jiřím Nekvasilem představuje výtvarné umělce, kteří jsou silně spjati s ostravskou scénou, zároveň ji ale výrazně přesahují. Po Haně Puchové, Zbyňku Janáčkovi a Danielu Balabánovi je to Aleš Hudeček, jeho někdejší student, nyní nepřehlédnutelný reprezentant ostravské výtvarné scény.

Pro výstavu v divadle vybral velké obrazy z několika cyklů z let 2011 až 2014. Proto ji také nazval Střepy. „Svou práci vnímám jako nádobu, kde každá malba, kresba či jiný umělecký počin je určitým zdůvodnitelným střípkem, bez kterého by ve výsledku nádoba nefungovala,“ vysvětloval Aleš Hudeček. Vybíral z více tematických okruhů jako jsou figury v interiéru, figury v krajině nebo krajiny s létajícími talíři. „Obrazy jsou ale spolu vnitřně provázány formálně nebo obsahově. Bez jisté posloupnosti by ani nemohly vzniknout,“ říká čtyřicetiletý malíř, který také učí malovat na Střední umělecké škole v Ostravě.

Aleš Hudeček na vernisáži
Zdroj: Archiv A. H.

Podle kurátora galerie Martina Klimeše je Aleš Hudeček představitelem střední generace umělců, kteří přinášejí zprávu o tom, že klasická malba je stále živá. „Jeho tvorba je ryze výtvarná. Zajímá ho čára, plocha, barva a světlo. Podobná slovní vymezení ale nemohou postihnout často uhrančivou atmosféru, magické světlo a erotickou symboliku jeho obrazů,“ charakterizoval Hudečkovu malbu Martin Klimeš.

Výstava Střepy bude v Divadle Antonína Dvořáka do 2. května. Otevřená je vždy už hodinu před představením, kdy si ji mohou prohlédnout i lidé, které nezajímá divadlo.