Varhany a cimbál v nové dimenzi

Varhany patří do kostela a cimbál do lidové muziky. Tuto vžitou představu vyvrací varhanice Kateřina Chroboková a cimbalista Daniel Skála. Oba neúnavně prezentují své nástroje v tak trochu nové dimenzi. Kateřina Chroboková, světová hvězda klasiky, vyráží na turné se svým vlastním hudebním projektem a unikátními elektronickými varhanami. Jeden z nejlepších evropských cimbalistů Daniel Skála interpretuje na cimbál artificiální hudbu od baroka až po současnost. Další díl ostravského vydání cyklu Terra Musica můžete sledovat v úterý 22. dubna 2014 ve 21:50 na ČT art.

S majestátní varhanní hudbou se Kateřina Chroboková seznámila už v dětském věku. Ráda vzpomíná, jak seděla v kostele, poslouchala varhanní koncert a fascinovaně hleděla vzhůru k varhanici…a představovala si, jaké by to bylo, kdyby tam hrála ona sama.

Sen se jí splnil. A varhanní hudbu posunula ještě dál. „Pro mě osobně varhany patří do kostela, mají tam své místo, nicméně jsem začala být tak fascinovaná tím nástrojem, jeho možnostmi, zvukem, že jsem ho chtěla posadit do trochu jiného kontextu. Moje snaha představit je úplně jinému cílovému publiku mě vedla k tomu, že jsem začala spolupracovat se skladateli. Vymysleli jsme si koncept speciální kombinace varhan s elektronikou, s multimédii, s vizualizacemi, a varhany jsme tak vyvezli z kostela ven. Myslím, že varhany si pro sebe opravdu nesmí nárokovat nikdo. Tedy ani kostel, ani liturgie, ani nikdo jiný,“ říká Kateřina Chroboková.

Cimbál asociuje folklór, kroj, lidové písničky. A Daniel Skála se s cimbálovou muzikou a folklórem setkává od dětství díky Souboru lidových písní a tanců Hlubina. Jako kluk začal hrát na kytaru, ale po úrazu prstu musel zvolit jiný nástroj. A zvítězil cimbál. „Cimbál je fantastický nástroj. Myslím, že to je jeden z mála nástrojů, které se nedají napodobit nástrojem jiným. A skladatelé dokázali, že má smysl skládat pro cimbál i originální repertoár vážné hudby. Takže se brzy dočkáme toho, že se cimbál stane regulérním koncertním nástrojem,“ říká Daniel Skála.

Propojit cimbál s jinými nástroji, hudbu s jinými druhy umění, je pro Daniela Skálu možná vůbec to nejvlastnější. Nepovažuje se za cimbalistu, ale za kumštýře, protože kumšt je podle něho jen jeden. „A protože jsem muzikant, nedokážu se vyjadřovat pomocí štětce, tak mi nezbývá nic jiného, než hledat kolem sebe lidi, kteří jsou v tom svém kousku kumštu zanícení,“ dodává Skála.

Vysílání: úterý 22. dubna ve 21:50 hodin na ČT art

www.ceskatelevize.cz/terramusica