Jak válečné konflikty vnímají děti?

V Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové vznikl televizní dokument, který se věnuje tématu války. Dívá se na ni z pohledu dětí, nechtěných účastníků válečného konfliktu. Scenárista Martin Pekárek a režisér Aleš Koudela zachytili šest příběhů těch, kteří na vlastní kůži, během svého dětství, v různých dobách a na různých místech světa poznali válečné nebezpečí. Dokument Válka očima dětí uvedeme 6. května na ČT2 ve 20:55 hodin.

Bez ohledu na vzdálenost v čase jsou stále živé vzpomínky pamětníků, kteří se v dětství stali očitými účastníky bombardování Drážďan, byli dětmi v době bitvy na Dukle, v době války ve Vietnamu, nebo v bývalé Jugoslávii či v Čečensku, stejně palčivé je svědectví o osudech dětských vojáků během války v Kongu.

„Společně s Alešem Koudelou jsme natočili několik dokumentů o válkách v různých historických dobách, přitom jsme se začali zajímat o osudy dětí, které byly vrženy do abnormální situace, jakou nezavinily a se kterou se musely po svém vyrovnat,“ vysvětluje Martin Pekárek motivaci, která vedla k natočení dokumentu, a dodává k tomu: „Uvědomili jsme si, jak rychle hrdinové našeho filmu dospěli a jak na celý zbytek života právě válka ovlivnila jejich vnímání hodnot i následného vývoje světa.“

Tematika válečných konfliktů viděna vždy z několika úhlů pohledu, které dávají prostor i vyjádřením, jež vždy nesouzní s oficiálním nebo donedávna tradovaným postojem, to je metoda, která je tvůrcům těchto dokumentů vlastní. Už teď můžeme prozradit, že chystají další, který se pod názvem Vlasovci dotýká citlivé a stále ještě nejednoznačně hodnocené etapy evropských dějin.

Dokument Válka očima dětí jsme uvedli v předpremiéře v rámci doprovodného programu Dnů NATO loni na podzim v Ostravě. Vzbudil výraznou pozornost a diváci v ostravském Minikině zahrnuli režiséra a scenáristu řadou dotazů. Nepochybujeme, že některé z nich budou rezonovat i v úvahách televizních diváků.

Vysílání: 6. května na ČT2 ve 20:55 hodin

Video Beseda: Válka očima dětí
video

Beseda: Válka očima dětí