
Předvolební debata: Česká pirátská strana, Česká suverenita, Republika
Euro by chtělo dnes přes tři čtvrtiny podnikatelů. Máme je vyslyšet?
Jana Volfová (Česká suverenita) – „Ne, určitě ne. Je sice krásné, že to chtějí podnikatelé, ale nechtějí to občané. Jsem přesvědčená, že vyhovět podnikatelům je jedna stránka věci, ale nejsem si v žádném případě jistá, že by to pomohlo ekonomice. Podívejte se na to, jak dopadly země, které mají euro – na Španěly, na Řeky a další státy. Naopak se musíme vyvázat z povinnosti přijmout euro a dělat vše pro to, aby česká koruna zůstala českou korunou.“
Ivan Bartoš (Česká pirátská strana) – "Je to pro podnikatele určitě výhodnější, protože nepracují s kurzem, který se neustále mění. Souhlasím s paní Volfovou v tom, že povinnost přijmout euro není tak dramatická, jak je nám předkládáno. Je načase po desetiletce fungování v Evropské unii se občanů znovu zeptat. Přijmout, či nepřijmout euro by mělo být otázkou referenda. Nemůžeme se opírat pouze o jednu skupinu."
Otto Chaloupka (Republika) – „Také nesouhlasím, zvláště ne v době, kdy na to ekonomika České republiky není připravená. Pro podnikatele je to výhodnější v některých aspektech, ale celkově na ekonomice a peněžence každého z nás se to určitě projeví negativně.“
Lídři stran diskutovali také o stavu české armády. Jana Volfová (ČS) v této věci navrhuje místo vynaložení větších finančních prostředků obnovit povinný vojenský výcvik. Také postoj Ivana Bartoše (ČPS) vůči alokaci zdrojů v oblasti obrany je spíše vlažný a kritizuje v této souvislosti uplynulé kauzy okolo CASA, nákupu obrněných transportérů Pandur či stíhaček Gripen. S jeho názorem souhlasí i Otto Chaloupka (Republika), podle něhož jde hlavně o využití již existujících nákladů.
Volby do Evropského parlamentu se v České republice konají v pátek 23. a v sobotu 24. května.