AVÍZO: Muzikál Noc na Karlštejně na zámku v Dobřichovicích

V pátek 30. 5. bude na nádvoří zámku v Dobřichovicích u Prahy zahájena už devátá sezona původního muzikálu Noc na Karlštejně. Tento projekt svedl na jednu scénu profesionály i amatéry, kteří jsou doma v kraji kolem dolního toku řeky Berounky, kromě herců účinkují také šermíři, metači ohně, starostové poberounských obcí, živá zvířata atd. Druhé představení se v Dobřichovicích uskuteční v sobotu 31. 5.

Původní muzikál Noc na Karlštejně poberounský soubor premiérově na nádvoří dobřichovického zámku zinscenoval v létě 2006. Od samého začátku v něm vedle místních ochotníků excelovali Vladimír Čech, Jan Rosák, Pavel Vítek či brilantní kytarista Štěpán Rak. Vladimír Čech nás sice loni opustil, ale v roli Otce Vlasti jej zastoupil jiný skvělý herec – Václav Vydra. Ve vášnivém líbání císařovny Elišky se střídá s exministrem zemědělství Petrem Bendlem, který jej v úloze Karla IV. alternuje. Do souboru navíc postupně přibyly další populární tváře: Lumír Olšovský, Petr Jančařík či Jan Matěj Rak.

Z představení Noc na Karlštejně - archivní fotografie
Zdroj: ČT24
Autor: Miloslav Frýdl

Výše zmíněné profesionály doplňují ostřílení a mnoha rolemi prověření dobřichovičtí a řevničtí ochotníci – Monika Vaňková v roli císařovny Alžběty, Pavla Švédová v roli Aleny, Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho žena Alena v roli hofmistryně Ofky a další. Kostým zbrojnoše (není-li císařem Karlem) obléká bývalý ministr a hejtman Petr Bendl, sbor manů je sestaven z několika starostů poberounských obcí, respektive měst, včetně současného i bývalého rychtáře Dobřichovic. Spolu s herci a zpěváky účinkují šermíři a metači ohně, nechybí ani koza či kůň.

Letos budou muzikál kromě „domovských“ Dobřichovic hostit také Mariánské Lázně, Litomyšl, zámky v Sychrově a v Mníšku pod Brdy i hrad Křivoklát. Po několika letech se hra vrátí na louku u karlštejnského mostu, naopak poprvé se soubor vypraví za hranice, do slovenských Jaslovských Bohunic.

Miloslav Frýdl, Berounsko