AVÍZO: Závody tzv. ručních kol v Lounech

V sobotu 21. června se v Lounech uskuteční již 12. ročník prestižního závodu European Handbike Circuit (EHC). Nejdříve odstartuje dopolední časovka Louny – Počedělice a zpět v délce 15 km a odpoledne čeká závodníky kriterium jednotlivců v ulicích města a na stejné trati pak časovka družstev. Součástí Evropského poháru jsou i vložené závody, a to - veřejný závod v jízdě na koloběžce, veřejný závod na kolečkových bruslích a nesoutěžní jízda na všem co má kolečka do průměru 20cm.

Myšlenka na uspořádání závodu handbikerů – tzv. ručních kol v Lounech vznikla v průběhu roku 2002. V tomto roce se na startu Memoriálu Karla Raise objevil rakouský hendikepovaný závodník Christian Peter, kterému se v Lounech velice líbilo. Chválil jak trať Memoriálu, tak organizační schopnosti pořadatelů i pohostinnost města Loun. V té době byl jedním z hlavních představitelů organizace, která pořádala v Evropě seriál závodů nazvaných European Handbike Circuit a organizátorům z ASK Elna Počerady nabídl možnost vstupu do tohoto prestižního závodu.

Od myšlenky není v ASK Elna Počerady daleko k činům. Nabídka zařazení Memoriálu Karla Raise byla z důvodů termínové kolize výborem EHC odmítnuta, a tak pokud mělo být město Louny zařazeno do tohoto prestižního seriálu, musel se najít jiný vhodný termín i nová atraktivní trať. To vše vedlo organizátory k myšlence přivést tento sport co nejblíže k diváků. Bylo rozhodnuto požádat město Louny o povolení uskutečnit start a cíl závodu na Komenského náměstí a závod uskutečnit jako časovku jednotlivců na trati z Loun do Počedělic a zpět.

Záměr se povedl a v roce 2003 se uskutečnil první ročník European Handbike Circuit (Evropský pohár) Louny. V roce 2006 se v Lounech uskutečnilo na této trati dokonce i I. EHF Mistrovství Evropy v ruční cyklistice (historicky první Mistrovství Evropy). Od tohoto roku se jezdí v této disciplíně v Lounech i kritérium ulicemi města a přivádí na start více a více aktivních účastníků i diváků. Zatím je přihlášeno na šedesát závodníků, do Loun se chystá velká výprava sportovců z Francie a Velké Británie v čele s vynikající  Elizabeth McTernan. Mimo soutěž by se v Lounech dokonce mohl postavit na start i závodník z Argentiny. Většina závodníků přijede rovnou z polského města Rzeszów, kde se týden před lounským závodem koná vůbec první závod EHC na polském území.

Ladislav Bába, Louny